با آداب و رسوم مردم ترکیه آشنا شوید | آداب و رسوم و فرهنگ ترکیه

استانبول ترکیه 05 750x422 - با آداب و رسوم مردم ترکیه آشنا شوید | آداب و رسوم و فرهنگ ترکیه

 

موقعیت جغرافیایی ترکیه و همسایگی با کشورهای اروپایی ، روی فرهنگ این کشور تاثیر بسزایی گذاشته است ، به طور کلی ترک ها بسیار خانواده دوست و خونگرم هستند و یکی از مواردی که به محض سفر به  ترکیه آن را متوجه می شوید ، اجتماعی بودن مردم این کشور است که بخشی از آداب و رسوم مردم آن است.

مردم ترکیه همیشه دوست دارند تا با افراد جدید آشنا شوند و حتی میتوان گفت هیچ چیز به اندازه صحبت با یک فرد غریبه در طول روز آن ها را خوشحال نمی کند ، ترک ها از صحبت کردن در مورد فرهنگ و تاریخ کشور و قومشان احساس لذت می کنند پس اگر دوست دارید صحبتی دوستانه را با آنها داشته باشید بهتر است در خصوص ملیت و تاریخ کهن شان صحبت کنید تا آنها با احساس غرور و علاقه با شما هم صحبت شوند.

استانبول ترکیه 05 1024x439 - با آداب و رسوم مردم ترکیه آشنا شوید | آداب و رسوم و فرهنگ ترکیه

زبان ترکی استانبولی

در سراسر کشور ترکیه مردم به زبان ترکی صحبت می کنند؛ حتی در صحبت کردن با توریست ها به زبان ترکی بسنده می کنند و شاید چند کلمه محدود به زبان انگلیسی، فارسی و عربی سخن بگویند. ترک ها از صحبت کردن در مورد فرهنگ و تاریخ کشور و قومشان لذت می برند پس اگر دوست دارید صحبتی دوستانه با آنها داشته باشید، بهتر است در خصوص ملیت و تاریخ کهن شان صحبت کنید تا آنها با احساس غرور و علاقه با شما هم صحبت شوند.

آداب احوالپرسی در ترکیه

هنگام ملاقات با دیگران در ترکیه باید خیلی محکم دست دهید؛ اما هنگام خداحافظی لزومی به دست دادن نیست، هرچند که گاهی اوقات انجام می‌شود. دوستان و بستگان معمولا با یک یا دو بوسه بر صورت با هم احوالپرسی می‌کنند و هنگام برخورد با افراد سالخورده، دست راست او را می‌بوسند و بعد پیشانی‌شان را روی دست او می‌گذارند تا احترام خود را به وی ابراز کنند. هنگام ورود به اتاق، در صورتی که کسی به استقبال شما نیامده باشد، باید ابتدا با افراد بزرگ‌تر احوالپرسی کنید. در مناسبات اجتماعی باید از اول با نزدیک‌ترین فرد دست دهید و سپس با سایر افراد دور اتاق یا میز در جهت عکس عقربه‌های ساعت، احوالپرسی‌تان را ادامه دهید.

استانبول ترکیه 01 - با آداب و رسوم مردم ترکیه آشنا شوید | آداب و رسوم و فرهنگ ترکیه

فقط مردان!

اگر یک خانم هستید، تنها جایی که در ترکیه باید از رفتن به آن خودداری کنید، «چایخانه های ترکی» هستند. هم از نظر سنتی و هم فرهنگی، خانم ها به چایخانه ها نمی روند، به جای آن اگر هوس خوردن چای در بیرون کردید، می توانید به کافه یا باغ های سرو چایی ای که در آن خانوداه ها هستند بروید. اگر شک داشتید که آیا جای مناسبی برای شماست یا نه، کافیست ببینید چه افرادی آنجا هستند. مکانی با تعداد زیادی میز که روی آنها مردان نشسته اند به این معناست که در آنجا جایی برای خانم ها نیست.

 

چرا کافه های ترکیه همیشه شلوغ است 845x321 - با آداب و رسوم مردم ترکیه آشنا شوید | آداب و رسوم و فرهنگ ترکیه

دورهمی های اجتماعی!

در ترکیه خیلی این احتمال وجود دارد که ناگهان از طرف شخصی به یک مهمانی یا عروسی دعوت شوید حتی اگر با آن شخص فقط چند روز آشنا شده باشید و اعتقادشان هم بر این است که باید شاد بود و در این کشور، کلمه ی غریبه مفهومی ندارد. در واقع تنها چیزی که مردم آنجا می خواهند این است که احساس غریبی نکنید و از بودن در جایی که هستید، لذت ببرید. اگر خواستید به نشانه ی تشکر و برای احترام برای آنها هدیه بخرید، دادن کادوهای نختلفی مثل پیراهن های خاص، طلا و حتی پول مرسوم است.

 

فرهنگ موسیقی و قدمت آن در ترکیه

در ترکیه موسیقی تحت تاثیر موقعیت جغرافیایی این کشور قرار دارد و ترکیبی از موسیقی محلی آسیای مرکزی، غربی، کلاسیک ایرانی، پاپ و اروپای مدرن است. بیشتر طرفداران موسیقی در ترکیه دوست دار سبک اروپایی و مدرن هستند و در زمینه موسیقی سنتی ترکیه کمتر فعالیت می کنند، در حالی که در گذشته بیشتر سازهای آنها بادی برنجی و کوبه ای بود و در مراسم های نظامی ارتش امپراطوری عثمانی مورد استفاده قرار می گرفت، اکنون کمتر از این سبک سازها استفاده می شود.

 

آداب غذا خوردن در ترکیه

اکثر غذاهای کاری در رستوران خورده می‌شود. مردم ترکیه عاشق غذا خوردن هستند؛ زیرا فرصتی برای فراغت از کار و گپ و گفت فراهم می‌شود. اصول مهمان‌نوازی در ترکیه حکم می‌کند که میزبان، هزینه غذا را بپردازد و با واژه پرداخت شراکتی (دنگی) بیگانه‌اند. به‌عنوان مهمان فقط می‌توانید از میزبان تشکر کنید و سپس چند روز بعد او را به رستوران دعوت کرده و این بار شما، هزینه غذا را حساب کنید تا جبران دفعه قبل شده باشد.

غذای اصلی شام، همیشه با گوشت یا ماهی و نان و سالاد همراه است. مردم ترکیه در طول غذا، سیگار می‌کشند و برای همین اغلب وسط غذا شروع به سیگار کشیدن می‌کنند و بعد از خوردن نوشیدنی، به سراغ وعده بعدی غذا می‌روند. قهوه یا چای ترکی همراه با شیرینی در پایان غذا سرو می‌شود. در واقع قهوه ترکی، یک نوشیدنی ملی است و باید حداقل یک بار آن را امتحان کنید. فراموش نکنید که نباید هرگز قهوه خود را تا انتها بنوشید، چراکه ته آن پر از قهوه آسیاب شده است و طعم خوبی ندارد.

yemek644 - با آداب و رسوم مردم ترکیه آشنا شوید | آداب و رسوم و فرهنگ ترکیه

آداب کسب و کار در ترکیه

 

مردم ترکیه ترجیح می‌دهند با افراد آشنا و مورد احترام کار کنند؛ بنابراین برای ایجاد یک رابطه شخصی با آن‌ها باید وقت بگذارید. این روابط معمولا در محیط اداره، هنگام ناهار، شام و دورهمی‌های اجتماعی تقویت می‌شود. ادب اهمیت زیادی در معاملات کاری دارد و برخلاف بسیاری از فرهنگ‌ها، نیازی نیست فاصله زیادی با مخاطب داشته باشید و می‌توانید هنگام صحبت با وی در نزدیکی او بایستید. صحبت‌ها خیلی آهسته پیش می‌رود و با سوالات زیادی همراه می‌شود که شاید هیچ ربطی به موضوع مورد نظر نداشته باشد، پس نباید به مخاطب‌تان اصرار کنید که به مطلب اصلی بپردازد؛ چراکه بی‌ادبی تلقی می‌شود.

حتما هنگام صحبت، تماس چشمی داشته باشید؛ زیرا از نظر مردم ترکیه نشانه صداقت شما است

 

 

استانبول ترکیه 04 - با آداب و رسوم مردم ترکیه آشنا شوید | آداب و رسوم و فرهنگ ترکیه

مردم ترکیه به کشور خود افتخار می‌کنند و از پاسخ دادن به سوالات مربوط به فرهنگ و تاریخ کشورشان لذت می‌برند، هر چند که نباید حرفی از تاریخ سیاسی کشورشان بزنید. اکثر مردهای ترکیه عاشق فوتبال هستند و به‌راحتی می‌توانید درباره تیم مورد علاقه‌شان سوال کنید که همیشه با واکنش‌های پر جنب‌و‌جوش و مشتاقانه‌ای همراه خواهد بود. حتما هنگام صحبت، تماس چشمی داشته باشید؛ چراکه از نظر مردم ترکیه نشانه صداقت شما محسوب می‌شود.

لباس‌ مردها و زن‌های ترکیه به ویژه در شرق این کشور بسیار محافظه‌کارانه است. خانم‌ها باید لباس پوشیده داشته باشند، به‌طوری که دست و پای آن‌ها نمایان نباشد و مردها نیز نباید شلوار کوتاه بپوشند. به‌طور کلی مردها، کت و شلوار و خانم‌ها، لباس اداری باید بپوشند. در فصل تابستان به‌خصوص در استانبول، ازمیر و آنکارا، هوا به شدت شرجی و گرم است و در نتیجه پوشیدن پیراهن و شلوار، بدون کروات ایرادی ندارد.

 

رسم و رسوم ازدواج در ترکیه

مراسم آشنایی و خواستگاری در ترکیه به این صورت است که ابتدا دختر و پسر با هم آشنا شده و برای ازدواج تصمیم می گیرند. سپس خانواده ها در مراسم خواستگاری با هم آشنا می شوند و در خصوص نحوه برگزاری مراسم و چند و چون آن با هم به تفاهم می رسند. در بیشتر خانواده های ترک مرد رئیس خانواده است و حتی نام خانوادگی خانم بعد از ازدواج به نام خانوادگی همسرش تغییر می کند. داشتن چند همسر در ترکیه غیر قانونی است و ازدواج مذهبی (صیغه ای) در این کشور غیر قانونی می باشد.
سنتی در بین دختران ترکیه رواج دارد و به این گونه است که دختران جوانی که دوست عروس هستند، در مراسم عروسی حاضر می شوند و اسم هایشان را درون کفش عروس خانم می نویسند و در پایان مراسم اگر اسمی از داخل کفش عروس خانم پاک شده بود به معنای آن است که آن دختر به زودی ازدواج خواهد کرد. توجه داشته باشید که مراسم عروسی در ترکیه با آداب بسیاری برگزار می شود که ما در مطلبی جداگانه به معرفی تمامی آنها خواهیم پرداخت.

düğün adetleri 1024x640 - با آداب و رسوم مردم ترکیه آشنا شوید | آداب و رسوم و فرهنگ ترکیه

 

همچنین شما ممکن است علاقه مند باشید

آشنایی با شهر آنتالیا ...

آنتالیا مرکز استان هم نام خود یعنی آنتالیاست و هشتمین شهر محبوب...

میدان تکسیم استانبول | ...

میدان تکسیم استانبول شهر زیبای استانبول ترکیه در بین ایرانی‌ها محبوبیت خاصی...

بخش آسیایی شهر استانبول ...

در مورد قسمت آسیایی شهر استانبول بیشتر بدانیم همانطور که می‌دانیم شهر...

معرفی منطقه بیلیک دوزو ...

منطقه بیلیکدوزو در استانبول یکی از امن ترین و پر رفت و...

محله فاتح استانبول ترکیه ...

در محله فاتح، شما می توانید در مکان های فرهنگی و محیط...

مرکز خرید ترامپ تاورز ...

مرکز خرید ترامپ تاور استانبول به عنوان یکی از بهترین بازارهای تجاری...

بهترین شهرهای ترکیه برای ...

بهترین شهرهای ترکیه برای اقامت کدام شهرها هستند؟ می توان گفت که...

پارک های تفریحی استانبول ...

بهترین پارک های استانبول ترکیه گرچه زندگی در شهری وسیع همواره با...

اطلاعات مفید در مورد ...

آلانیا کجاست و چه جاذبه هایی دارد؟ ترکیه که این روزها مقصد...

ارزان ترین مراکز خرید ...

بازار های پر بازدید استانبول ترکیه، در کدام مرکز خرید ارزان خرید...

خیابان بغداد استانبول | ...

  خیابان بغداد استانبول که در بین ترک ها به اختصار «خیابان»...

معرفی محله های استانبول ...

-میدان تکسیم استانبول | taksim تکسیم یا تقسیم یکی از معروفترین محله‌های...

معرفی شهر های ترکیه ...

  مرکز خرید جواهیر استانبول که در منطقه شیشلی استانبول واقع شده...

معرفی پارک‌های آبی استانبول( ...

معرفی پارک‌های آبی استانبول ( امکانات،قیمت،عکس) | تجربه یک روز هیجان انگیز...

معرفی شهر های ترکیه ...

معرفی شهر های ترکیه | استانبول | سواحل معروف استانبول برای تفریح...

معرفی شهر های ترکیه ...

معرفی شهر های ترکیه | استانبول | کاخ دولما باغچه استانبول  ...

معرفی شهر های ترکیه ...

معرفی شهر های ترکیه | استانبول | خوارکی های معروف استانبول  ...

معرفی شهر های ترکیه ...

معرفی شهر های ترکیه | استانبول | جاذبه های معروف استانبول استانبول...

آشنایی با شهر های ...

آشنایی با شهر های ترکیه | قونیه | آشنایی با اماکن تاریخی...

آشنایی با شهرهای ترکیه ...

آشنایی با شهرهای ترکیه | شهر استانبول | منطقه آوجیلار   معرفی...

آشنایی با شهر های ...

آشنایی با شهر های ترکیه | درباره شهر ازمیر ترکیه ازمیر یکی...

آشنایی با شهر های ...

آشنایی با شهر های ترکیه | درباره ی ساحل استانبول | بازدید...

پل‌های دیدنی استانبول | ...

پل‌های دیدنی استانبول | آشنایی با شهر های ترکیه در مورد پل‌های...

شهر آنتالیا ترکیه | ...

شهر آنتالیا ترکیه | آشنایی با شهر های ترکیه همراه شوید با...

پاموکاله | منطقه ای ...

پاموکاله، تجربه آرامش در چشمه‌های آب گرم ترکیه پاموکاله یکی از زیباترین‌...

مرکز خرید ایستینه پارک ...

مرکز خرید ایستینه پارک استانبول یک مرکز خرید بزرگ با حداقل 300...

مراکز خرید مهم استانبول ...

مراکز خرید مهم استانبول، بازارهای منتخب استانبول را بشناسید با سفر به...

برترین خیابانهای استانبول | ...

برترین خیابانهای استانبول | آشنایی با خیابان های استانبول آیا برترین خیابانهای...

استانبول،آشنایی با سومین شهر ...

استانبول بزرگترین شهر ترکیه از محبوب‌ترین شهر‌های توریستی خاورمیانه است که همه...

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت