ساکیب سابانجی کیست؟ | یکی از ثروتمندترین افراد ترکیه

14 1 1 - ساکیب سابانجی کیست؟ | یکی از ثروتمندترین افراد ترکیه

ساکیب سابانجی کیست؟ |یکی از ثروتمندترین افراد در ترکیه

ساکیب سابانجی کیست؟

کارخانه تویوتا در کشور ترکیه متعلق به چه کسی میباشد ؟

فردی محبوب و خیر در بین مردم؟

بیش از ۳۰ میلیون قطعه عکس یادگاری با مردم ؟

او مدیر کل قدیم هولدینگ سابانجی هست؛ در سال ۲۰۰۴ وقتی دار فانی را وداع گفت در لیست میلیاردرهای مجله فوربس آمریکا رتبه ۱۴۷ را کسب کرده بود.

ساکیب سابانجی با انرژی و شادابی که داشت و با توجه به معاشرت نزدیک با مردم ترکیه لقب ساکیب آقا را در بین مردم کشور ترکیه کسب کرده بود.

او در تاریخ ۷ آپریل ۱۹۳۳ در روستای آک چا کایا شهر کایسری متولد شد؛
وی فرزند دوم اومر سابانجی و سادیکا سابانجی شد؛ و کودکی اش را در شهر آدانا گذراند.
او‌ در سال ۱۹۴۸ با نیمه رها کردن درسش در دبیرستان در بانک آک به عنوان مامور کار آموز شروع به کار کرد؛ و در سال ۱۹۵۵ مدیر بازرگانی شرکت آرد شد، ۲ سال بعد با دختر خاله‌اش تورمان جیولک ازدواج کرد و در شرکت نساجی بوسا به عنوان معاون مدیر کل مشغول به کار شد

14 1 1 - ساکیب سابانجی کیست؟ | یکی از ثروتمندترین افراد ترکیه

در سال ۱۹۶۴ همزمان با به‌دنیا آمدن دخترش دیلک،در اطلاق صنایع و تجارت شهر آدانا مدیر کل شد،وی ۲ سال بعد از دریافت این پست پدر خود را ازدست داده ،یک سال بعد از فوت پدرش،به همراه برادرانش هولدینگ حاجی اومر سابانجی را افتتاح کرد و خودش به عنوان مدیر کل مشغول به کار در این هولدینگ شد.

فرزند دوم وی در سال ۱۹۷۰ به دنیا آمد و با توجه به بیماری ذهنی فرزند دومش و با هدف کمک به مردم در سال ۱۹۷۶ مرکز آموزشی درمانی را به نام ارول سابانجی را افتتاح کرد و همچنین در سال ۱۹۹۶ همانند همان مرکز را در جای دیگر به نام متین سابانجی تاسیس کرد.

او‌‌ که در سال ۱۹۷۴ موسسه وقفی را به نام حاجی امر تاسیس کرده بود درهمان سال اولین بانک خارج از کشور ترکیه را بر سرمایه کاملا بومی در شهر لندن کشور انگلستان تاسیس کرد( آک بانک اینترنشنال) و در همان سال هم در کشور آمریکا قلبش را جراحی کرد.

او در سال ۱۹۸۴ از دانشگاه آنادولو اسکی شهیر دکترای افتخاری خود را دریافت کرد و در سال ۱۹۸۶ مدیر تشکیلات توس یاد شد،او‌‌که صاحب کلکسیونی از حروف طلا و نقاشی های نفیسی از دوران عثمانی بود که جمع آمپری این کلکسیون از زمان پدرش آغاز شده بود از طرف وزارت فرهنگ کشور روسیه برای نمایش این اقلام دعوت به برگزاری نمایشگاه شد؛که در سال های بعد به موزه ی احداثی و دانشگاه وی یکی از معروف ترین موزه های حرف‌هایی از جنس طلا در دنیا شد ؛ضمنا او در همان سال در آمریکا قلبش را جراحی کرد،

2856 1 - ساکیب سابانجی کیست؟ | یکی از ثروتمندترین افراد ترکیه

او‌ در سال ۱۹۹۲ از طرف دولت ژاپن نشان ستاره طلا و نقره را دریافت کرد.
وی در سال ۱۹۹۴ کارخانه تویوتا را در کشور ترکیه احداث کرد و در سال ۱۹۹۶ برادر کوچکش در محل کار به قتل رسید؛
او در سال ۱۹۹۷ از طرف دولت و نخست وزیر ترکیه مدال خدمت برتر را کسب کرد و در همان سال در شرکت مواد غذایی دانونه فرانسوی ۵۰٪ شریک شد ، ضمنا او در همان سال با فروشگاه های زنجیره ایی کارفور فرانسه شریک شد و فروشگاه های کارفورسا را در ترکیه احداث کرد که در حال حاضر یکی از فروشگاه های بزرگ زنجیره ایی در کل کشور ترکیه است.

2856 4 - ساکیب سابانجی کیست؟ | یکی از ثروتمندترین افراد ترکیه

در سال ۱۹۸۸ که کلکسیون وی در امریکا به تماشا گذاشته شد و در موزه مترو پولیتان نیویورک لقب اولین کلکسون را از آن خود کرد برادرش حاجی سابانجی را از دست داد.
او در سال ۱۹۹۹ دانشگاه سابانجی را در شهر استانبول افتتاح کرد که این دانشگاه در حال حاضر یکی از برترین دانشگاه های کشور ترکیه است .

او در سال ۲۰۰۱ با شراکت ۵۰٪ در کمپانی دوپونت صاحب نیمی از کارخانه های این کمپانی شد که در ۴ قاره جهان فعالیت دارند و صاحب ۱۶ کارخانه است.
او با توجه به فعالیت های بسیار ارزنده اقتصادی که با کشور فرانسه داشت در مراسمی در قصر الیسه پاریس نشان شرف Légion d’honneur را از طرف رئیس جمهور فرانس Jacques Chirac دریافت کرد.

او‌بعد از ۷۱ سال زندگی بر اثر بیماری شدید ریوی در بیمارستان آمریکایی در ساعت ۵:۵۵ تاریخ ۱۰ آپریل فوت کرد .
او فردی محبوب و خیر در بین مردم بود و بیش از ۳۰ میلیون قطعه عکس یادگاری با مردم عادی در بنیاد خیریه خود به جای گذاشت.

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت