پل بسفر (Bogazici Köprüsü) استانبول | آشنایی با شهرهای ترکیه

bosphorus bridge 3 anilakduygu 750x422 - پل بسفر (Bogazici Köprüsü) استانبول | آشنایی با شهرهای ترکیه
  • پل بسفر (Bosphorus Bridge)

یکی از سه پلی که روی تنگه بسفر مشاهده می شوند، پل بسفر است که اروپا و آسیا را به هم متصل می کند. البته اخیرا این پل به شهیدان ۱۵ جولای تغییر نام داده است. همانطور که از یک پل در کشورهای بزرگ دنیا انتظار دارد، پل بفسر نیز بسیار شگفت انگیز است و به عنوان ۲۵امین پل معلق بزرگ دنیا محسوب می شود. البته با پای پیاده نمی توانید از آن عبور کنید، اما اگر برای اینستاگرامتان یک عکس عالی با پس زمینه غروب و سازه ای مدرن می خواهید، حتما قدم زنان در کنار تنگه به سمت این پل بروید.

bosphorus bridge 3 anilakduygu - پل بسفر (Bogazici Köprüsü) استانبول | آشنایی با شهرهای ترکیه

ابعاد پل بسفر یا پل بغاز استانبول

این پل ۱۵۶۰ متر طول دارد و ۳۳.۵ متر عرض. بخش اصلی پل میان دو برج ۱۶۵ متری قرار گرفته و ۱۰۷۴ متر طول آن است. بخش مرکزی پل توسط کابل های فلزی زیگزاگی نگه داشته می شود. همینطور بد نیست بدانید که ارتفاع پل بسفر از سطح آب را، ۶۴ متر تخمین زده اند.

پل بسفر را یک نمونه هوشمندانه در معماری می دانند که هم از منظر حمل و نقل از اهمیت بالایی برخوردار است و همینطور، یکی از جذابترین جاذبه های کشور ترکیه شمرده می شود. این پل زیبا نماد مهمی برای شهر استانبول است و به ویژه در طول شب ها، جلوه ای رویایی به تنگه بسفر و شهر استانبول می بخشد.

با ما همراه بمانید تا بیشتر از این سازه بدانید.

735 bogaz koprusu 24144415 - پل بسفر (Bogazici Köprüsü) استانبول | آشنایی با شهرهای ترکیه
بهترین نقاط برای تماشای پل بسفر:
بخش اروپایی

در بخش اروپایی، ناحیه بشیکتاشِ (Beşiktaş district) برای تماشای این پل زیبا مکان مناسبی ست. این ناحیه در منطقه ساحلی تنگه بسفر قرار گرفته است و دورنمایی تماشایی به پل بسفر دارد. اما بهترین مکان در این محدوده برای دیدن پل و گرفتن عکس سلفی با آن نزدیکی مسجد اورتاکوی است. این مکان، یکی از دیدنی ترین جاذبه های

استانبول به شمار می رود چرا که هم می توانید از مسجد زیبای اورتاکوی دیدن کنید و هم از تماشای تنگه و پل بسفر از نمایی نزدیک لذت ببرید. راه دیگری هم برای شما وجود دارد؛ می توانید از اسکله اورتاکوی، سوار کشتی های تفریحی شوید و گشتی در تنگه بسفر بزنید. به این طریق از زیر پل بسفر عبور می کنید و تجربه ای به یاد ماندنی برای خود رقم می زنید.

ساعت و هزینه کشتی ها: این تورها از ساعت ۱ بعدازظهر آغاز به کار می کنند. هر دور گردش در تنگه بسفر یک ساعت زمان می برد و به ازای هر نفر ۱۲ لیر ترکیه باید هزینه کنید.

در فاصله ۲۵۰ متری به سمت شمال غربی مسجد، ایستگاه اتوبوس کاباتاش لیسِسه (Kabatas Lisesi) و کمی دورتر ایستگاه اتوبوس کاباتاش ارکک لیسه (Kabataş Erkek Lise) قرار گرفته اند. استفاده از اتوبوس یکی از مناسب ترین انتخاب ها برای رسیدن به مسجد اورتاکوی است و حتا بسیاری از محلی ها هم این گزینه را برمی گزینند.

بخش آسیایی

در بخش آسیایی، نواحی اطراف کاخ بیلربیی (Beylerbeyi Sarayı) مکان مناسبی برای تماشای پل بسفر است. این کاخ در محله بیلربیی قرار دارد، یعنی همان جایی که دهانه آسیایی پل در آن قرار گرفته است. برای رسیدن به این منطقه هم اتوبوس بهترین انتخاب است. ایستگاه های اتوبوس بیلربیی سرایی (Beylerbeyi Sarayı) در فاصله تقریبا 290 متری از این کاخ قرار گرفته اند و با حدود 5 دقیقه پیاده روی می توانید به آن ها برسید.

آدرس: ترکیه، استانبول، ناحیه اسکودار، محله بیلربیی، خیابان عبدالله آقا

Address: Turkey, İstanbul, Üsküdar, Beylerbeyi Mahallesi, Abdullahağa Cd

 

آدرس: استانبول، کرانه غربی تنگه بسفر، ناحیه بشیکتاش، پل مسیدیه، محله مسیدیه، میدان اسکله اورتاکوی

Address: Mecidiye Neighborhood, Mecidiye Bridge, Beşiktaş district, İstanbul, Turkey

bridge - پل بسفر (Bogazici Köprüsü) استانبول | آشنایی با شهرهای ترکیه

تاریخچه پل بسفر استانبول

اولین بار در حدود سال ۵۰۰ قبل از میلاد، ایده ساخت پلی به روی تنگه بسفر مطرح شد. این ایده متعلق به زمان حکومت داریوش اول، پادشاه کشورمان بود. وی در تعقیب سپاهیان قوم سکاها بود که تنگه بسفر سد راهش شد و ادامه حرکت را برایش غیرممکن کرد.

در نگاشته های هرودوت (Herodotus) -تاریخ نگار یونانی- آمده است که در زمان حکومت داریوش اول در سال 512 پیش از میلاد، ماندروکلس (Mandrocles) -یکی از مهندسان یونانی از اهالی جزیره ساموس (Samos)- پل موقتی از زورق ها (قايق باريک وبدون بادبان وسکان) بر روی تنگه بسفر بست. این پل به دستور داریوش بسته شد تا سپاه پارسیان از روی آن بگذرند و به لشکرکشی شان علیه سکاها ادامه دهند. همچنین در نوشته های تاریخی آمده است که خشایارشاه نیز برای حمله به نیروهای یونان و اسپارتا از راه حل زدن پل به روی تنگه بسفر استفاده کرد. هر دوی این پل ها موقتی بودند و تنها در اسناد تاریخی می توان ردی از آن ها پیدا کرد. و اما ماجرای اولین پل دائمی که بر روی تنگه بسفر ساخته شد…

ساخت پل دائمی بسفر

تاریخچه ساخت پل دائمی به روی تنگه بسفر به سال ۱۹۰۰ باز می گردد؛ زمانی که شرکت راه آهن بسفر، طرح هایی شامل یک راه آهن بین دو قاره را طراحی کرد. اما هنوز میان دو قاره حتا مسیری ساده تعبیه نشده بود چه برسد به خط آهن. پس باز هم برای سال ها، پروژه ساخت مسیر ارتباطی میان دو قاره مسکوت ماند.

در دهه ۱۹۵۰، جمعیت استانبول روز به روز در حال افزایش بود، همچنین بالا رفتن حجم ترافیک میان بخش اروپایی و آسیایی این شهر، نیاز به یک پل را روز به روز افزایش می داد. ترافیک دریایی هم از طرف دیگر بر مشکلات می افزود، افراد بسیاری می خواستند بارهای شان را از یک طرف شهر به آن سو و به قاره دیگر ببرند. به همین خاطر نیاز به مسیری برای رفت و آمد و حمل و نقل هر روز ضروری تر می شد. تا اینکه در نهایت به خاطر فشارهای وارد شده و نیازی که به پل ارتباطی احساس می شد، در سال 1960، نخست وزیر وقت ترکیه، عدنان مندرس (Adnan Menderes) دستور ساخت این سازه را صادر کرد؛ اما انجام این پروژه، با کودتای 27 ماه می ترکیه  به وقفه افتاد.

با ثبات نسبی وضعیت سیاسی کشور ترکیه، سرانجام قرارداد ساخت این پل، در تاریخ ۱۹۶۸ با یک شرکت بریتانیایی به نام فریمن فاکس و شرکا (Freeman Fox & Partners) بسته شد. سازه زیبای بسفر را چندی از مهندسان بریتانیایی به نام های گیلبرت رابرتز (Gilbert Roberts)، ویلیام براون (William Brown) و مایکل پرسونز (Michael Parsons) طراحی کردند. این افراد همچنین طراحی پل های هامبر، پل سورن و پل فورث رود را در کارنامه خود دارند که همگی در بریتانیا ساخته شده اند.

کار ساخت و ساز پل در فوریه ۱۹۷۰ آغاز شد و رییس جمهور وقت ترکیه، جودت سونای (Cevdet Sunay) و نخست وزیر، سلیمان دمیرل (Süleyman Demirel) در مراسم آغاز ساخت حضور داشتند. اجرای طرح پل بسفر را شرکت ساخت و ساز ترکی انکا (Enka Construction & Industry Co) برعهده گرفته بود و شرکت انگلیسی Cleveland Bridge & Engineering Company و شرکت آلمانی Hochtief AG پیمانکاران پروژه بودند. در نتیجه همه این همکاری های بین المللی، 35 مهندس و 400 کارگر در پروژه ساخت پل بسفر شرکت کردند.

ساخت و ساز این سازه شگفت انگیز در نهایت در اکتبر ۱۹۷۳ به اتمام رسید. در تاریخ ۳۰ اکتبر همان سال، تنها یک روز پس از پنجاهمین روز بنیان گذاری جمهوری ترکیه، این پل به دست رییس جمهور و نخست وزیر وقت، آقایان فخری کوروترک (Fahri Korutürk) و نعیم تالو (Naim Talu) افتتاح شد. هزینه ساخت سازه را 200 میلیون دلار آمریکا برآورد کردند.

 

رتبه جهانی بسفر

پل بسفر در زمان به اتمام رسیدنش، از منظر طول، چهارمین پل معلق در جهان به شمار می رفت و اگر کشور آمریکا و سه پل طولانی ترش، یعنی پل مکینو (Mackinac)، پل ورازانو-نروز (Verrazzano-Narrows) و پل گلدن گیت (Golden Gate) به حساب نمی آمد، بسفر طولانی ترین پل معلق جهان می بود.

این پل تا سال ۱۹۸۱ و به پایان رسیدن ساخت پل هامبر (Humber) در انگلستان، طولانی ترین پل معلق در اروپا باقی ماند و تا زمان تکمیل دومین پل بر روی تنگه بسفر، یعنی پل سلطان محمد فاتح در سال 1988، همچنان طولانی ترین پل آسیا بود. در حال حاضر این سازه زیبا و تماشایی، مقام بیست و پنجمین پل معلق در دنیا را از آن خود دارد.

پل بسفر Bosphorus Bridge 1024x1024 - پل بسفر (Bogazici Köprüsü) استانبول | آشنایی با شهرهای ترکیه
محله های اطراف تنگه بسفر :

محله میرگان: امیرگان به خاطر معماری خانه های قدیمی و پارک سرسبزیش گردشگران زیادی را به خود می کشاند این پارک در ماه فروردین در هنگام فسستیوال گل های لاله صدها گل لاله دارد.

محله ببک (Bebek): در این محله، پارک معروفی هست اما غرفه ها و بوتیک های آن بیشتر طرفدار دارد! در این محله می توانید غذاهای دریایی، بستنی و وافل بخورید.

محله اورتاکوی: به غیر از مسجد معروفش، کلیساها و مکان های مقدس زیادی دارد. غذاهای خیابانی این محله هم معروف است.

کاخ های عثمانی: در دوه عثمانی، اطراف تنگه ی بسفر پر از کاخ های باشکوه و خانه های یالی برای ثروتمندانی بود که بیشتر آن ها مرتبط به سلسله ی عثمانی بودند. کاخ های توپکاپی و دلما باغچه دو کاخ عثمانی هستند که هر روز صدها گردشگر دارند.

مسجد اورتاکوی: این مسجد که در عکس های کارت پستالی استانبول زیاد دیده می شود در سال ۱۸۵۶ درست شد و نمونه ی زیبایی از معماری باروک است. در این مسجد نوسازی هایی انجام شد و به غیر از ساعت های نماز هم می توانید از آن دیدن کنید.

مسجد ایسکله (Iskele) در اوسکودار: این مسجد در سال ۱۵۴۸ توسط معمار سینان ساخته شد و در نزدیکی آن هم «مسجد شمسی پاشا» یکی دیگر از مساجد معمار سینان هست مسجدی که در سال ۱۵۸۰ ساخته شد و یکی از جذاب ترین مساجد این ناحیه است.

موزه سادبرک حانیم (sadberk Hanim): موزه ی بزرگی نیست اما مجموعه های باارزشی از آثار باستان شناسی و آثار هنری ترکی اسلامی دارد.

 

 

همچنین شما ممکن است علاقه مند باشید

خرید خانه های لوکس ...

فروش ویژه خانه های لوکس در شهر زیبای استانبول برای یک خرید...

بهترین محله ها در ...

- ببک لوکس ترین محله استانبول مناطق خوش آب و هوا و...

میدان تکسیم استانبول | ...

میدان تکسیم استانبول شهر زیبای استانبول ترکیه در بین ایرانی‌ها محبوبیت خاصی...

بخش آسیایی شهر استانبول ...

در مورد قسمت آسیایی شهر استانبول بیشتر بدانیم همانطور که می‌دانیم شهر...

معرفی منطقه بیلیک دوزو ...

منطقه بیلیکدوزو در استانبول یکی از امن ترین و پر رفت و...

محله فاتح استانبول ترکیه ...

در محله فاتح، شما می توانید در مکان های فرهنگی و محیط...

مرکز خرید ترامپ تاورز ...

مرکز خرید ترامپ تاور استانبول به عنوان یکی از بهترین بازارهای تجاری...

فرودگاه استانبول نامزد فرودگاه ...

فرودگاه استانبول در بین 10 نامزد برتر «فرودگاه سال» مجله فرودگاه‌های بین‌المللی...

پارک های تفریحی استانبول ...

بهترین پارک های استانبول ترکیه گرچه زندگی در شهری وسیع همواره با...

خیابان بغداد استانبول | ...

  خیابان بغداد استانبول که در بین ترک ها به اختصار «خیابان»...

معرفی محله های استانبول ...

-میدان تکسیم استانبول | taksim تکسیم یا تقسیم یکی از معروفترین محله‌های...

معرفی شهر های ترکیه ...

  مرکز خرید جواهیر استانبول که در منطقه شیشلی استانبول واقع شده...

معرفی پارک‌های آبی استانبول( ...

معرفی پارک‌های آبی استانبول ( امکانات،قیمت،عکس) | تجربه یک روز هیجان انگیز...

معرفی شهر های ترکیه ...

معرفی شهر های ترکیه | استانبول | سواحل معروف استانبول برای تفریح...

معرفی شهر های ترکیه ...

معرفی شهر های ترکیه | استانبول | کاخ دولما باغچه استانبول  ...

معرفی شهر های ترکیه ...

معرفی شهر های ترکیه | استانبول | خوارکی های معروف استانبول  ...

معرفی شهر های ترکیه ...

معرفی شهر های ترکیه | استانبول | جاذبه های معروف استانبول استانبول...

آشنایی با شهرهای ترکیه ...

آشنایی با شهرهای ترکیه | شهر استانبول | منطقه آوجیلار   معرفی...

آشنایی با شهر های ...

آشنایی با شهر های ترکیه | درباره ی ساحل استانبول | بازدید...

پل‌های دیدنی استانبول | ...

پل‌های دیدنی استانبول | آشنایی با شهر های ترکیه در مورد پل‌های...

مرکز خرید ایستینه پارک ...

مرکز خرید ایستینه پارک استانبول یک مرکز خرید بزرگ با حداقل 300...

مراکز خرید مهم استانبول ...

مراکز خرید مهم استانبول، بازارهای منتخب استانبول را بشناسید با سفر به...

برترین خیابانهای استانبول | ...

برترین خیابانهای استانبول | آشنایی با خیابان های استانبول آیا برترین خیابانهای...

استانبول،آشنایی با سومین شهر ...

استانبول بزرگترین شهر ترکیه از محبوب‌ترین شهر‌های توریستی خاورمیانه است که همه...

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت